Spotkanie autorskie z Brunonem Synakiem

Spotkanie autorskie z...

Spotkanie autorskie z Brunonem Synakiem 8 czerwca 2010 r. (wtorek) o godz. 17.00 zapraszamy do naszej restauracji przy ul. Tkaczyka 6 w...

Aktualności - Spotkanie autorskie z Brunonem Synakiem

8 czerwca 2010 r. (wtorek) o godz. 17.00 zapraszamy do naszej restauracji przy ul. Tkaczyka 6 w Kościerzynie. Na spotkanie autorskie z Brunonem Synakiem autorem książki Moja Kaszubska Stegna. Słowo wstępne wygłosi Józef Błaszkowski.

Prof. Synak jest socjologiem , jednym z najbardziej rozpoznawalnych działaczy kaszubskich, byłym prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego i od dwóch kadencji przewodniczącym Sejmiku Województwa Pomorskiego. Przez dwie kadencje przewodniczył również Zrzeszeniu Kaszubsko - Pomorskiemu. Jego dorobek naukowy to ponad 250 prac opublikowanych w kraju i zagranicą. Spotkanie, podobnie jak sam profesor, było niekonwencjonalne. Prowadzącemu Mariuszowi Szmitke, z-cy redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego” , udało się za pomocą prowokujących, niejednokrotnie bardzo osobistych pytań, otworzyć głębię duszy zacnego gościa. Zebrani, ku wielkiemu zaskoczeniu, usłyszeli najbardziej osobiste wspomnienia, refleksje i życiowe przemyślenia Autora, nie zawsze ujęte w opracowaniu. Znakomite uzupełnienie dialogu redaktora i profesora stanowiła recytacja wierszy Jana Zbrzycy w wykonaniu kaszubskiej poetki Idy Czaja.

Sama książka, o czym wspomniał profesor, nie jest tylko jego wspomnieniową autobiografią. „Moja kaszubska stegna” przedstawia problemy społeczne w kontekście konkretnej rzeczywistości i na przykładzie jednostkowego losu. Ukazuje zbiorowy los jednego pokolenia Kaszubów, z którym może się identyfikować wiele osób. Jest więc swoistego rodzaju opracowaniem o charakterze socjologii autobiograficznej, którą zdominowała kaszubska duchowość. Niejako podsumowaniem regionalnego ducha książki , jak i całego autorskiego spotkania był występ zespołu „Kaszuby”, po którym podziękowania i gratulacje zacnemu gościowi złożyła Gospodarz Gminy oraz organizatorzy. Po spotkaniu, przy poczęstunku, była okazja do oceny książki, długich rozmów i wymiany doświadczeń wśród działaczy kaszubskich, licznego grona przedstawicieli Urzędu Gminy oraz zaproszonych gości.

powrót

 
derwi.pl
© Restauracja Rzemyk - Restauracja Kościerzyna, Catering Pomorskie